AMW 2023

VI Akademia Młodego Waltornisty

odbyła się w dniach

24-26.03.2023

w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. W. Kilara w Katowicach
ul. Ułańska 7b

oraz

w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach
ul. Zacisze 3

Akademia Młodego Waltornisty 2023

W ramach AMW 2023 odbyły się następujące wydarzenia:

  • Międzynarodowy Konkurs Młody Waltornista
  • Śląskie Sympozjum Waltorniowe
  • Koncert laureatów i Chóru Waltorniowego

Impreza została zakwalifikowana do Kalendarza Międzynarodowych i Ogólnopolskich Konkursów Szkolnictwa Artystycznego Centrum Edukacji Artystycznej (CEA).

Relacja


Konkurs Młody Waltornista

Jury Konkursu w składzie:

  • Prof. Wiesław Grochowski – Przewodniczący
  • Prof. Jindřich Petráš
  • Dr Michał Szczerba

postanowiło przyznać następujące Nagrody i Wyróżnienia

Grupa I


1. Nagroda

Krzysztof Uherek
Tymon Werner

2. Nagroda

Julia Dziura
Tomasz Wołosz

3. Nagroda

Wilhelm Bardowski
Edmund Farley
Stanisław Frączek

Wyróżnienia

Wojciech Danisz
Hubert Madej
Franciszek Szałański
Krzysztof Tondera
Mateusz Ziaja

Grupa II


1. Nagroda

Dorian Ćuić – Chorwacja
Julian Merecki

2. Nagroda

Tymoteusz Czernohorski
Maksim Radanec – Chorwacja

3. Nagroda

Szymon Kozłowski
Antoni Nowak
Rea Prišlin – Chorwacja

Wyróżnienie I st.

Konrad Bańczyk
Tymoteusz Ujma

Wyróżnienie II st.

Klaudia Dziekońska
Andrzej Hajdaniuk
Serena Maria Lubomirska-Aksamit
Oliwia Okoń
Maciej Rybak
Zofia Sławińska
Natalia Święty
Katarzyna Żurek

Grupa III


1. Nagroda

Agata Wachowska
Zofia Wiaterek

2. Nagroda

Antoni Chmiel
Piotr Gunther

3. Nagroda

Mateusz Klimek
Karolina Łaban
Maksymilian Pieczka
Dora Vinković – Chorwacja
Iwo Sawaszkiewicz-Ziomka

Wyróżnienie I st.

Gabriel Mandrela
Jan Walkiewicz
Illia Zherebtsov

Wyróżnienie II st.

Jakub Adamski
Piotr Iwanów
Michał Krzyżostaniak
Aleksander Łojek
Wiktoria Porębska
Miłosz Skrzek

Grupa IV


1. Nagroda

Cyprian Chomik
Martyna Jamrozik
Klaudie Škárková – Czechy

2. Nagroda

Amelia Czapnik
Dominic Ledwig
Piotr Najdek

3. Nagroda

Oliwier Pelc
Agata Sobkiewicz
Dawid Sokół

Wyróżnienie I st.

Wojciech Cebula
Norbert Jaszczyk
Patrycja Kolis
Mateusz Kubat
Jan Żurek

Wyróżnienie II st.

Agata Marek

GRATULUJEMY!

Uczestnicy Konkursu klasyfikowani byli w czterech grupach wiekowych:

  • I grupa dla uczestników urodzonych w roku 2013 i później,
  • II grupa dla uczestników urodzonych w latach 2010-2012,
  • III grupa dla uczestników urodzonych w latach 2007-2009,
  • IV grupa dla uczestników urodzonych w latach 2002-2006.

Konkurs był wydarzeniem jednoetapowym. Uczestnicy wykonali następujący program:

  • I Grupa – jeden lub dwa utwory dowolne z akompaniamentem fortepianu.
    Czas trwania całego programu do 5 minut
  • II Grupa – jeden lub dwa utwory dowolne z akompaniamentem fortepianu.
    Czas trwania całego programu 6-8 minut
  • III Grupa – dwa utwory dowolne (lub dwie części utworu cyklicznego) z akompaniamentem fortepianu.
    Czas trwania całego programu 8-12 minut
  • IV Grupa
    1. E. Bozza – Chant Lointain
    2. Jedna z pozycji do wyboru:
      – W. A. Mozart – Koncert nr 1 D-dur KV 412 cz. I
      – W. A. Mozart – Koncert nr 2 Es-dur KV 417 cz. I
      – W. A. Mozart – Koncert nr 3 Es-dur KV 447 cz. I
      – W. A. Mozart – Koncert nr 4 Es-dur KV 495 cz. I
      – Fr. Strauss – Koncert nr 1 c-moll op. 8 cz. I
      – C. Saint-Saens – Morceau de Concert op. 94 cz. I
      – K. Matys – Konzeststück nr 2 op. 24 cz. I
      – R. Strauss – Koncert nr 1 Es-dur op. 11 cz. I

Nie było wymagane wykonanie repertuaru z pamięci.

Śląskie Sympozjum Waltorniowe

Cykl wykładów

26.03.2023
Akademia Muzyczna w Katowicach, ul. Zacisze 3
Sala Audiowizualna

15:00
Astma i ryzyko publicznego wykonania dźwięku b2, czyli tajemnice I Koncertu waltorniowego Ryszarda Straussa
wykład dr Waldemara Matery – Akademia Muzyczna w Katowicach
15:30
Zapomniana literatura waltorniowa XIX wieku
wykład dr hab. Piotra Pożakowskiego – Akademia Muzyczna w Gdańsku – pedagog współpracujący
16:30
Postoj a dýchání při hře na lesní roh (Postawa i oddychanie podczas gry na waltorni)
wykład prof. MgA. Jindřicha Petráša – Janáčkova Akademie Múzických Umění w Brnie (Czechy)
17:00
Współczesne utwory na kwartet waltorniowy – kontekst

Koncert Laureatów i Chóru Waltorniowego

Część koncertowa odbyła się 26.03.2023 (niedziela) o godz. 18:00 w Sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

Wystąpili laureaci 1. Nagród Międzynarodowego Konkursu Młody Waltornista 2023

  • Krzysztof Uherek
  • Tymon Werner
  • Dorian Ćuić (Chorwacja)
  • Julian Merecki
  • Agata Wachowska
  • Zofia Wiaterek
  • Cyprian Chomik
  • Martyna Jamrozik
  • Klaudie Škárková (Czechy)

oraz Chór Waltorniowy pod dyrekcją Leszka Salwy, składający się z uczestników VI edycji Akademii Młodego Waltornisty.

W programie Chóru Waltorniowego:

  • Paweł Cal – Fanfara Akademii Młodego Waltornisty
  • Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez – Mam tę moc (arr. Paweł Cal)
  • Jan Walczyński – W szkole
  • John Powell – Jak wytresować smoka (arr. Paweł Cal)
Paweł Cal – Fanfara Akademii Młodego Waltornisty

Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez – Mam tę moc (arr. Paweł Cal)

John Powell – Jak wytresować smoka (arr. Paweł Cal)


Wszystkie przesłuchania i wydarzenia w ramach festiwalu były otwarte dla publiczności, wstęp wolny.

Organizatorzy

Organizatorzy Festiwalu:

  • Katedra Instrumentów Dętych Blaszanych i Perkusji Akademii Muzycznej w Katowicach
  • Zespół Szkół Muzycznych im. W. Kilara w Katowicach
  • Portal internetowy Waltornia.pl

Organizatorzy Konkursu:

  • Centrum Edukacji Artystycznej – Organizator główny
  • Zespół Szkół Muzycznych im. W. Kilara w Katowicach – Współorganizator

Biuro organizacyjne:

  • Dr hab. Damian Walentek – Dyrektor Artystyczny
  • Dr Waldemar Matera – Kierownik Organizacyjny
  • Mgr Leszek Salwa – Koordynator i dyrygent Chóru Waltorniowego
  • Mgr Maryla Limanowska – Koordynator
  • Mgr Sylwia Sczendzina – Koordynator
  • Mgr Jerzy Ślęzak – Koordynator

Cele

  • prezentacja osiągnięć artystycznych adeptów gry na waltorni
  • prezentacja  nowoczesnych metod nauczania początkowego gry na waltorni
  • konsultacje nauczycieli, uczniów i rodziców
  • wymiana doświadczeń metodycznych związanych z pedagogiką  szkolną
  • popularyzowanie waltorni oraz  monitorowanie rozwoju młodych talentów
  • prezentacja  specyfiki  instrumentu
  • integracja środowiska waltorniowego w Polsce
Akademia Młodego Waltornisty 2018
Występ 74-osobowego Chóru Waltorniowego AMW 2018 tradycyjnie cieszył się sporym zainteresowaniem

Lista uczestników

  1. Jakub Adamski
    2007
    OSM Bytom K
  2. Witold Bach
    2008
    ZPSM Częstochowa
  3. Konrad Bańczyk
    2011
    ZPSM Żory K
  4. Wilhelm Bardowski
    2014
    SM Lubań K
  5. Jakub Bauer
    2012
    ZSM Częstochowa K
  6. Maria Biernat
    2010
    PSM Warszawa K
  7. Karol Błaszkiewicz
    2005
    PPSM Kielce
  8. Igor Błaszko
    2013
    PSM Lubliniec K
  9. Magdalena Borowska
    2010
    ZSM Białystok K
  10. Milena Brzóska
    2012
    PSM Cieszyn
  11. Wojciech Cebula
    2006
    ZPSM Kraków K
  12. Dawid Ceglarz
    2012
    PSM Lubliniec K
  13. Antoni Chmiel
    2009
    ZPSM Kraków K
  14. Cyprian Chomik
    2005
    SM Gdynia K
  15. Wojciech Cięciwa
    2009
    PSM Kraków K
  16. Paweł Ciężadło
    2009
    ZPSM Tarnów K
  17. Amelia Czapnik
    2005
    ZPSM Bielsko-Biała K
  18. Tymoteusz Czernohorski
    2011
    OSM Bytom K
  19. Albert Czyżewski
    2010
    SSP Białystok K
  20. Dorian Ćuić HR
    2010
    GŠ Bjelovar K
  21. Wojciech Danisz
    2015
    POSM Katowice K
  22. Eliza Diduszko
    2014
    ZSM Ruda Śląska
  23. Filip Doniec
    2007
    POSM Kraków K
  24. Klaudia Dziekońska
    2012
    SSM Barczewo K
  25. Wiktor Dzilne
    2010
    POSM Poznań K
  26. Julia Dziura
    2013
    PSM Lubliniec K
  27. Edmund Farley
    2013
    OSM Kraków K
  28. Stanisław Frączek
    2013
    PSM Jastrzębie Zdrój K
  29. Igor Frydrychowicz
    2010
    PSM Cieszyn K
  30. Eugeniusz Gołambowski
    2012
    ZSM Białystok K
  31. Stanisław Gomułka
    2012
    OSM Płock K
  32. Zofia Gonera
    2011
    ZSM Częstochowa
  33. Piotr Gunther
    2008
    ZPSM Żory K
  34. Marcel Guz
    2011
    ZPSM Kielce
  35. Andrzej Hajdaniuk
    2010
    OSM Wrocław K
  36. Łucja Heluszka
    2007
    ZSM Częstochowa K
  37. Piotr Iwanów
    2007
    POSM Kraków K
  38. Martyna Jamrozik
    2003
    PSM Opole K
  39. Norbert Jaszczyk
    2006
    ZPSM Bielsko-Biała K
  40. Adam Jeziorczak
    2011
    PSM Katowice
  41. Marta Jurkiewicz
    2011
    ZSM Ruda Śląska
  42. Aleksander Kałczuga
    2011
    PSM Chorzów K
  43. Iga Kapica
    2006
    ZSM Częstochowa
  44. Przemysław Kasprzyk
    2002
    ZSM Częstochowa
  45. Aleksander Kaszuba
    2011
    SSM Olsztynek K
  46. Natalia Kazuła
    2008
    OSM Wrocław K
  47. Hanna Kępa
    2012
    ZSM Częstochowa
  48. Mikołaj Klimczak
    2010
    POSM Katowice K
  49. Mateusz Klimek
    2008
    PSM Opole K
  50. Alicja Knebel
    2013
    PSM Cieszyn
  51. Aleksandra Koc
    2008
    PSM Warszawa K
  52. Patrycja Kolis
    2004
    PSM Mielec K
  53. Anna Kolricz
    2012
    PSM Tarnowskie Góry K
  54. Zofia Kołosowska
    2010
    ZSM Białystok
  55. Paweł Kotelski
    2014
    ZSM Dąbrowa Górnicza K
  56. Julia Kowol
    2010
    PSM Opole K
  57. Szymon Kozłowski
    2011
    OSM Kraków K
  58. Michał Krzyżostaniak
    2007
    PSM Opole K
  59. Mateusz Kubat
    2005
    PSM Olsztyn K
  60. Hanna Kubat
    2011
    OSM Wrocław K
  61. Maja Latosik
    2010
    PSM Tarnowskie Góry K
  62. Dominic Ledwig
    2005
    PSM Opole K
  63. Serena Maria Lubomirska-Aksamit
    2011
    ZPSM Kraków K
  64. Karolina Łaban
    2008
    ZSM Białystok K
  65. Aleksander Łojek
    2008
    SM Niwiska K
  66. Hubert Madej
    2013
    PSM Mielec K
  67. Stanisław Majcherek
    2009
    PSM Chorzów K
  68. Wiktor Maksymowicz
    2012
    OSM Wrocław K
  69. Gabriel Manderla
    2008
    ZPSM Żory K
  70. Agata Marek
    2005
    PSM Opole K
  71. Nina Maśko
    2011
    ZSM Ruda Śląska
  72. Wojciech Mateusiak
    2011
    ZSM Dąbrowa Górnicza K
  73. Julian Merecki
    2012
    ZPSM Koszalin K
  74. Olaf Molęda
    2010
    ZSM Dąbrowa Górnicza K
  75. Piotr Najdek
    2006
    PSM Żagań K
  76. Maja Nguyen Truong
    2009
    OSM Łódź K
  77. Zofia Nowak
    2011
    OSM Wrocław K
  78. Antoni Nowak
    2012
    OSM Bytom K
  79. Dawid Odrobina
    2011
    PSM Oświęcim K
  80. Oliwia Okoń
    2010
    PSM Opole K
  81. Elżbieta Ostapiuk
    2009
    PSM Cieszyn
  82. Maciej Pałyga
    2011
    ZPSM Kielce
  83. Kacper Pastuszka
    2003
    PSM Katowice
  84. Oliwier Pelc
    2005
    ZPSM Bielsko-Biała K
  85. Julia Piecha
    2012
    PSM Strzelce Opolskie K
  86. Piotr Piecuch
    2011
    PSM Chorzów K
  87. Maksymilian Pieczka
    2008
    ZPSM Bielsko-Biała K
  88. Wiktoria Porębska
    2008
    ZPSM Kraków K
  89. Rea Prišlin HR
    2010
    GŠ Bjelovar K
  90. Zofia Prus
    2011
    ZSM Radom K
  91. Maciej Pryba
    2015
    ZSM Dąbrowa Górnicza K
  92. Miłosz Przygoda
    2007
    ZSM Częstochowa
  93. Maksim Radanec HR
    2010
    GŠ Bjelovar K
  94. Samuel Reinert
    2013
    PSM Opole K
  95. Zuzanna Rochoń
    2007
    PSM Olsztyn K
  96. Florian Rother
    2006
    PSM Opole K
  97. Maciej Rybak
    2010
    PSM Kraków K
  98. Iwo Sawaszkiewicz-Ziomka
    2009
    POSM Katowice K
  99. Stanisław Sipiora
    2015
    PSM Chorzów
  100. Klaudie Škárková CZ
    2006
    Konzervatoř Pardubice K
  101. Miłosz Skrzek
    2007
    OSM Tarnów K
  102. Zofia Sławińska
    2012
    ZPSM Kielce K
  103. Agata Sobkiewicz
    2006
    ZSM Radom K
  104. Jan Sobólski
    2008
    SP Radom K
  105. Dawid Sokół
    2006
    ZSM Białystok K
  106. Leon Sokół
    2014
    ZPSM Kielce
  107. Emilia Stanuszek
    2006
    ZSM Radom K
  108. Maria Stemplewska
    2011
    ZPSM Kielce
  109. Adam Suchy
    2011
    ZPSM Kraków K
  110. Franciszek Szałański
    2013
    OSM Wrocław K
  111. Jakub Szczechowicz
    2008
    PSM Inowrocław K
  112. Aleksandra Świercz
    2011
    ZPSM Kielce
  113. Natalia Święty
    2011
    POSM Katowice K
  114. Jakub Tomik
    2012
    OSM Kraków K
  115. Tomasz Tompalski
    2014
    PSM Rybnik K
  116. Krzysztof Tondera
    2014
    NSP Żywiec
  117. Krzysztof Uherek
    2014
    PSM Jastrzębie Zdrój K
  118. Tymoteusz Ujma
    2011
    ZSM Częstochowa K
  119. Dora Vinković HR
    2008
    GŠ Bjelovar K
  120. Agata Wachowska
    2008
    OSM Bytom K
  121. Jan Walkiewicz
    2009
    OSM Łódź K
  122. Tymon Werner
    2014
    ZSM Krosno K
  123. Zofia Wiaterek
    2009
    OSM Bytom K
  124. Amelia Wieczerzak
    2010
    PSM Mielec K
  125. Malina Wilson
    2005
    PSM Łódź K
  126. Julian Witkowski
    2012
    PSM Zgorzelec K
  127. Tomasz Wołosz
    2015
    POSM Katowice K
  128. Tomasz Zabrowarny
    2008
    ZSM Dąbrowa Górnicza
  129. Marcel Zalewski
    2013
    PSM Chorzów
  130. Oliwier Zarzycki
    2010
    POSM Katowice
  131. Illia Zherebstsov
    2009
    OSM Kraków K
  132. Mateusz Ziaja
    2014
    PSM Oświęcim K
  133. Tomasz Zięba
    2008
    ZPSM Bielsko-Biała K
  134. Jan Zwyrtek
    2015
    ZSM Ruda Śląska
  135. Agata Żurawska
    2009
    ZSM Ruda Śląska
  136. Jan Żurek
    2005
    PSM Kraków K
  137. Katarzyna Żurek
    2012
    SM Kraków K

Litera K oznacza udział także w konkursie Młody Waltornista.

Mapa uczestników AMW 2023

Sponsorzy

Festiwal Akademia Młodego Waltornisty został zorganizowany dzięki dofinansowaniu Centrum Edukacji Artystycznej. Wsparcia udzielili nam także sponsorzy:

ZM Concept

ZM Concept z Bydgoszczy – to nie tylko sklep muzyczny z szerokim wyborem instrumentów dętych i akcesoriów. To także serwis, który zadba o doskonały stan Twojego instrumentu. Firma ZM Concept wspiera Akademię Młodego Waltornisty od pierwszej edycji.

RDK Serwis

RDK Serwis Ryszard & Dariusz Kowalczyk – Naprawa Instrumentów Dętych. To mała, rodzinna firma z Lubonia koło Poznania. Wykonuje naprawy główne, bieżące korekty, konserwacje, drobne naprawy, srebrzenie, złocenie małych elementów i lakierowanie.

Dziękujemy!

Organizatorzy pragną podziękować wszystkim uczestnikom, ich rodzicom i pedagogom za przygotowanie uczniów .  Gratulujemy laureatom i do zobaczenia w roku 2025.