AMW 2016

 

III Akademia Młodego Waltornisty AMW 2016

III Akademia Młodego Waltornisty

odbyła się w dniach 18 i 19.06.2016

w Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego

w Katowicach

 

Organizatorzy

  • Centrum Edukacji Artystycznej
  • Katedra Instrumentów Dętych i Perkusji Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach
  • Portal internetowy waltornia.pl
  • Filharmonia Śląska im. H. M. Góreckiego w Katowicach
  • Fundacja Młoda Muzyka Śląska

 

Cele

  • prezentacja osiągnięć artystycznych adeptów gry na waltorni
  • prezentacja  nowoczesnych metod nauczania początkowego gry na waltorni
  • konsultacje nauczycieli, uczniów i rodziców
  • wymiana doświadczeń metodycznych związanych z pedagogiką  szkolną
  • popularyzowanie waltorni oraz  monitorowanie rozwoju młodych talentów
  • prezentacja  specyfiki  instrumentu
  • integracja środowiska waltorniowego w Polsce

 

Opis

Zgodnie z wieloma sugestiami ta edycja po raz pierwszy została powiększona o część konkursową.

  • 18.06.2016 – Ogólnopolski Konkurs Młody Waltornista
  • 19.06.2016 – Dokończenie konkursu i Koncert AMW

W Festiwalu mogły brać udział dzieci i młodzież ucząca się gry na waltorni w szkołach muzycznych (nie starsze niż urodzone w 2000 roku) oraz nie objęte systemem szkolnictwa artystycznego (domy kultury, orkiestry dęte, ogniska muzyczne, nauka indywidualna).

Opłata wpisowa za udział w całym Festiwalu wynosiła 50 PLN, w przypadku chęci udziału tylko w jednym dniu – 30 PLN. Koszty dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia ponieśli uczestnicy.

AMW 2016

Chór Waltorniowy uzyskał wielkie uznanie publiczności

Prezentacje koncertowe i konkursowe uczestników odbyły się w trzech grupach wiekowych:

  • I grupa – dla urodzonych w latach 2006 i później
  • II grupa – dla urodzonych w latach 2003-2005
  • III grupa – dla urodzonych w latach 2000-2002

 

Program koncertu:

  • I grupa – miniatura solo lub z akompaniamentem fortepianu, których czas nie może przekroczyć 3 minut
  • II grupa – miniatura solo lub z akompaniamentem fortepianu, których czas nie może przekroczyć 5 minut
  • III grupa – miniatura solo lub z akompaniamentem fortepianu, których czas nie może przekroczyć 7 minut

 

Program konkursu:

  • I grupa – jeden lub dwa utwory dowolne z akompaniamentem fortepianu. Czas trwania całego programu do 5 minut
  • II grupa – jeden lub dwa utwory dowolne z akompaniamentem fortepianu. Czas trwania całego programu 5-8 minut
  • III grupa – jeden lub dwa utwory dowolne z akompaniamentem fortepianu. Czas trwania całego programu 8-10 minut.

 

W trakcie festiwalu wygłoszony został wykład dr hab. Damiana Walentka z Akademii Muzycznej w Katowicach pt. Blaski i cienie zawodu muzyka w Polsce. Odbyła się również wystawa instrumentów muzycznych i akcesoriów oferowanych przez firmę ZM Concept z Bydgoszczy połączona z możliwością konsultacji z konserwatorem instrumentów dętych blaszanych, który także dokonywał bezpłatnego przeglądu i drobnych napraw.

Każdy uczestnik otrzymał dyplom uczestnictwa i okolicznościowe upominki – koszulki, kubki, pendrive’y, długopisy, ołówki etc.

Pragniemy bardzo podziękować uczestnikom, pedagogom oraz rodzicom za udział w festiwalu a laureatom gratulujemy sukcesu w konkursie.

 

Lista uczestników

lp imię i nazwisko rocznik Szkoła
1. Kornelia Adamiec 2007 ZPSM Kielce
2. Jakub Adamski 2007 OSM Bytom
3. Wiktor Andrzejewski 2004 SM im.B.Rutkowskiego Kraków
4. Julia Banaś 2002 POSM Katowice
5. Izabela Bober 2004 SM Przasnysz
6. Julia Bołądź 2007 PSM Zgorzelec
7. Konrad Boyd Garland 2006 PSM Płock
8. Karolina Budujkiewicz 2001 POSM Katowice
9. Patrycja Bulicka 2003 SM Przasnysz
10. Filip Bulicki 2001 SM Przsnysz
11. Jin Jin Chen 2004 MSM Gostynin
12. Cyprian Chomik 2005 SM Gdynia
13. Marcin Chruszcz 2002 PSM Wadowice
14. Wiktoria Cichoń 2004 GCKiT Mykanów
15. Wiktoria Ciesielska 2004 MSM Gostynin
16. Agnieszka Ciszewska 2004 ZSM Ruda Śląska
17. Natalia Czarnik 2007 PSM Oświęcim
18. Jan Dąbrowski 2002 ZPOSM nr 3 Warszawa
19. Filip Doniec 2007 ZPSM im.M.Karłowicza Kraków
20. Alina Drewniok 2005 PSM Strzelce Opolskie
21. Majciej Dujczyński 2003 POSM I st. Katowice
22. Juliusz Fill 2005 SM im.B.Rutkowskiego Kraków
23. Marek Fiuk 2002 PSM im.K.Kurpińskiego Poznań
24. Bartosz Gabryś 2005 ZPSM Żory
25. Ewa Gach 2004 SM Przasnysz
26. Nadia Gołda 2007 GCMiT Mykanów
27. Hubert Grabowski 2002 PSM Zgorzelec
28. Cyprian Grnyo 2007 PSM Suwałki
29. Szymon Grzonka 2008 PSM Rybnik
30. Małgorzata Gurak 2006 ZSM Dąbrowa Górnicza
31. Jesika Hejduk 2003 GCKiT Mykanów
32. Piotr Humięcki 2003 SM Przasnysz
33. Mikołaj Iwaniuk 2004 ZSM Częstochowa
34. Małgorzata Jackowska 2000 SM Przasnysz
35. Martyna Jamrozik 2003 PSM Strzelce Opolskie
36. Kacper Janiczek 2001 ZSM Dąbrowa Górnicza
37. Bartłomiej Jastrzembski 2003 PSM im.M.Karłowicza Katowice
38. Leon Jastrzębski 2005 ZSM Dąbrowa Górnicza
39. Dominika Jaszkowic 2000 PSM Opole
40. Eryk Kaczmarek 2006 ZSM Poznań
41. Patryk Kandziora 2000 PSM Opole
42. Martyna Kielan 2006 GCMiT Mykanów
43. Paweł Kielan 2007 GCMiT Mykanów
44. Zofia Kirszniok 2003 POSM I st. Katowice
45. Michał Konkel 2003 SM Gdynia
46. Mikołaj Kotarski 2004 SM Gdynia
47. Mikołaj Krysiak 2005 MSM Gostynin
48. Michał Krzyżostaniak 2007 PSM Strzelce Opolskie
49. Jacek Kukla 2002 SM Sobolów
50. Agnieszka Kunze 2004 PSM im.K.Kurpińskiego Poznań
51. Natalia Leciak 2004 GCMiT Mykanów
52. Filip Leyko 2005 PSM Jaworzno
53. Dawid Lukasczyk 2002 PSM Strzelce Opolskie
54. Magdalena Łukasiak 2003 SM Przasnysz
55. Wojciech Maciusiak 2002 PSM Wadowice
56. Stanisław Majcherek 2009 PSM Jaworzno
57. Kamila Maniecka 2000 ZPSM Bielsko-Biała
58. Małgorzata Mendrela 2000 PSM Jastrzębie Zdrój
59. Michał Mocek 2004 PSM Jaworzno
60. Maria Nędza 2008 PSM Oświęcim
61. Michalina Maria Orzechowska 2005 SM Przasnysz
62. Szymon Pelc 2000 ZPSM Bielsko-Biała
63. Oliwier Pelc 2005 ZSM Dąbrowa Górnicza
64. Jakub Pękala 2001 PSM im.M.Karłowicza Katowice
65. Łukasz Podłucki 2000 ZPOSM nr 3 Warszawa
66. Jakub Polowczyk 2003 PSM Tarnowskie Góry
67. Agata Porwolik 2006 ZPSM Żory
68. Sergiusz Romaniuk 2003 ZSM im.I.Paderewskiego Białystok
69. Iwo Sawaszkiewicz-Ziomka 2009 ZSM Dąbrowa Górnicza
70. Maria Malina Sierant 2002 MSM Gostynin
71. Dominik Sikora 2005 PSM im.M.Karłowicza Katowice
72. Laura Skrobot 2008 SM Gdynia
73. Dawid Sokół 2006 PSM Białystok
74. Justyna Suchenek 2001 POSM Katowice
75. Filip Swornowski 2004 PSM Jaworzno
76. Małgorzata Szczepara 2007 ZPSM im.M.Karłowicza Kraków
77. Bartosz Szymczyk 2005 ZPSM Kielce
78. Patryk Tokarski 2000 ZPSM Bielsko-Biała
79. Jeremiasz Trzcionkowski 2005 PSM Rybnik
80. Angela Warzyńska 2002 PSM Chorzów
81. Karolina Wiewiórska 2003 SM im.B.Rutkowskiego Kraków
82. Karolina Wiszowata 2003 PSM Białystok
83. Aleksandra Wojewódzka 2000 PSM Płock
84. Szymon Woźniak 2000 POSM im.F.Chopina Kraków
 

Zespoły kameralne

1. Ewa Gach
Michalina Maria Orzechowska
SM I st. Przasnysz
2. Patrycja Bulicka
Izabela Bober
Magdalena Łukasiak
SM I st. Przasnysz
3. Dawid Lukasczyk
Martyna Jamrozik
Oliver Twardon
PSM Strzelce Opolskie
4. Szymon Pelc
Patryk Tokarski
Kamila Maniecka
Agnieszka Ciszewska
ZPSM Bielsko-Biała
ZSM Ruda Śląska
5. Michał Konkel
Mikołaj Kotarski
dr Piotr Pożakowski – fortepian
SM I i II st. Gdynia
6. Michał Mocek
Leon Jastrzębski
Filip Leyko
Filip Swornowski
ZSM Dąbrowa Górnicza
PSM I st. Jaworzno

 

 

Konkurs Młody Waltornista

Uczestników konkursu Młody Waltornista oceniało Jury powołane przez Centrum Edukacji Artystycznej w składzie:

  • Prof. Wiesław Grochowski – Przewodniczący
  • Dr hab. Damian Walentek
  • Dr Adam Wolny
  • Mgr Rafał Dudek – Sekretarz
  • oraz wszyscy nauczyciele uczniów biorących udział w konkursie.

 

Wyniki konkursu

 

I kategoria wiekowa

 

Laureaci I grupy wiekowej AMW 2016

1. Nagroda
Iwo Sawaszkiewicz-Ziomka – ZSM Dąbrowa Górnicza
Laura Skrobot – SM Gdynia

2. Nagroda
Agata Porwolik – ZPSM Żory

3. Nagroda
Martyna Kielan – GCMiT Mykanów
Dawid Sokół – PSM Białystok
Kornelia Adamiec – ZPSM Kielce
Konrad Boyd Garland – PSM Płock
Jakub Adamski – OSM Bytom

Wyróżnienia
Eryk Kaczmarek – ZSM Poznań
Małgorzata Szczepara – ZPSM Kraków
Filip Doniec – ZPSM Kraków
Cyprian Grnyo – PSM Suwałki
Michał Krzyżostaniak – PSM Strzelce Opolskie

 

II kategoria wiekowa

 

Laureaci II grupy wiekowej AMW 2016

1. Nagroda
Michał Mocek – PSM Jaworzno
Sergiusz Romaniuk – ZSM Białystok

2. Nagroda
Martyna Jamrozik – PSM Strzelce Opolskie
Maciej Dujczyński – POSM Katowice

3. Nagroda
Batosz Gabryś – ZPSM Żory
Leon Jastrzębski – ZSM Dąbrowa Górnicza
Cyprian Chomik – SM Gdynia

Wyróżnienia
Jeremiasz Trzcionkowski – PSM Rybnik
Mikołaj Kotarski – SM Gdynia
Mikołaj Krysiak – MSM Gostynin
Jin Jin Chen – MSM Gostynin
Filip Swornowski – PSM Jaworzno
Agnieszka Kunze – PSM Poznań
Michał Konkel – SM Gdynia

 

III grupa wiekowa

 

Laureaci III grupy wiekowej AMW 2016

1. Nagroda
Szymon Pelc – ZPSM Bielsko-Biała

2. Nagroda
Patryk Tokarski – ZPSM Bielsko-Biała

3. Nagroda
Łukasz Podłucki – ZPOSM nr 3 Warszawa
Marcin Chruszcz – PSM Wadowice
Szymon Woźniak – POSM Kraków

Wyróżnienia
Agnieszka Ciszewska – ZSM Ruda Śląska
Dawid Lukasczyk – PSM Strzelce Opolskie
Małgorzata Mendrela – PSM Jastrzębie Zdrój
Dominika Jaszkowic – PSM Opole
Hubert Grabowski – PSM Zgorzelec
Wojciech Maciusiak – PSM Wadowice
Jacek Kukla – SM Sobolów

 

G R A T U L U J E M Y   ! ! !

Statuetka Laureatów Nagród

 

Część koncertowa

Ta część Festiwalu była kontynuacją dotychczasowej tradycji AMW w latach 2012 i 2014.

Koncert AMW odbył się w Sali Kameralnej Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego w Katowicach w dniu 19 czerwca 2016.

Koncert tria z PSM Strzelce Opolskie - dwie waltornie i eufonium

W części koncertowej mogły brać udział dzieci i młodzież ucząca się gry na waltorni w szkołach muzycznych oraz nie objęta systemem szkolnictwa artystycznego (domy kultury, orkiestry dęte, ogniska muzyczne, nauka indywidualna) zawierające się w tych samych ramach wiekowych.

Organizatorzy Festiwalu zaprosili do udziału w koncercie AMW solistów oraz waltorniowe zespoły kameralne (duety, tria, kwartety itp.).

Prezentacje koncertowe uczestników (nie konkursowe) odbyły się w trzech grupach wiekowych:

  • I grupa – dla urodzonych w latach 2006 i później
  • II grupa – dla urodzonych w latach 2003-2005
  • III grupa – dla urodzonych w latach 2000-2002

 

Program :

  • I grupa – miniatura solo lub z akompaniamentem fortepianu, których czas nie może przekroczyć 3 minut
  • II grupa – miniatura solo lub z akompaniamentem fortepianu, których czas nie może przekroczyć 5 minut
  • III grupa – miniatura solo lub z akompaniamentem fortepianu, których czas nie może przekroczyć 7 minut

 

Każdy uczestnik otrzymał dyplom uczestnictwa i okolicznościowe upominki.

 

Chór Waltorniowy AMW 2016

O godzinie 17:00 odbył się koncert galowy – ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Młody Waltornista, występy laureatów oraz Chóru Waltorniowego AMW 2016.

Wszystkie prezentacje były otwarte dla publiczności.

 

Galeria zdjęć

 

Więcej zdjęć zobaczysz na Facebooku – zapraszamy do oznaczanie siebie i innych.

 

Galeria wideo

Koncert zespołów kameralnych

 

Ogłoszenie wyników – Grupa Najmłodsza

 

Ogłoszenie wyników – Grupa Średnia

 

Ogłoszenie wyników – Grupa Najstarsza

 

Koncert Laureatów – Grupa Najmłodsza

 

Koncert Laureatów – Grupa Średnia

 

Koncert Laureatów – Grupa Najstarsza

 

Joachim Nowak – Horn Fun

 

Franz von Suppé – Chłop i poeta

 

Piosenka francuska

 

Ludwig van Beethoven – Oda do radości

 

Poszła Karolinka

 

 

Sponsorzy AMW 2016