Regulamin Konkursu 2025
Regulamin II Międzynarodowego Konkursu
Młody Waltornista im. Mieczysława Korcza
- II Międzynarodowy Konkurs Młody Waltornista im. Mieczysława Korcza (zwany dalej Konkursem) odbędzie się w dniach 28-30 marca 2025 w Zespole Szkół Muzycznych im. W. Kilara (Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Wojciecha Kilara, ul. Ułańska 7b) w Katowicach w ramach VII Akademii Młodego Waltornisty.
- Konkurs jest kontynuacją Ogólnopolskiego Konkursu Młody Waltornista, którego cztery edycje odbyły się w latach 2016, 2018, 2021 oraz 2023.
- Organizatorem Konkursu jest Centrum Edukacji Artystycznej, a współorganizatorem Zespół Szkół Muzycznych im. W. Kilara w Katowicach.
- Celem Konkursu jest propagowanie kultury muzycznej poprzez:
- stworzenie uczniom możliwości prezentacji ich gry oraz zachęcanie ich do dalszego kształcenia muzycznego,
- konfrontację poziomu oraz poszukiwań repertuarowych i wykonawczych,
- merytoryczną wymianę doświadczeń nauczycieli,
- popularyzację gry na waltorni wśród dzieci i młodzieży.
- W Konkursie mogą brać udział dzieci i młodzież, ucząca się gry na waltorni w publicznych szkołach muzycznych I i II st. oraz niepublicznych szkołach muzycznych I i II st. z uprawnieniami szkół muzycznych. Konkurs ma zasięg międzynarodowy.
- Uczestnicy Konkursu klasyfikowani będą w czterech grupach wiekowych:
- I grupa dla uczestników urodzonych w roku 2015 i później,
- II grupa dla uczestników urodzonych w latach 2012-2014,
- III grupa dla uczestników urodzonych w latach 2009-2011,
- IV grupa dla uczestników urodzonych w latach 2004-2008.
- Do udziału w Konkursie nie dopuszcza się udziału studentów Akademii Muzycznych, Uniwersytetów Muzycznych lub jakichkolwiek innych placówek muzycznych edukacji artystycznej szczebla wyższego.
- W Konkursie nie mogą uczestniczyć laureaci I Nagród poprzednich edycji, chyba, że występują w wyższej kategorii wiekowej.
- Konkurs jest wydarzeniem jednoetapowym. Uczestnicy wykonują następujący program:
- I grupa – jeden lub dwa utwory dowolne z akompaniamentem fortepianu.
Czas trwania całego programu do 5 minut, - II grupa – jeden lub dwa utwory dowolne z akompaniamentem fortepianu.
Czas trwania całego programu 6-8 minut, - III grupa
- L. Cherubini – Temat z wariacjami (2 wariacje) i Polonez
- Utwór dowolny (lub część utworu cyklicznego) z akompaniamentem fortepianu.
Czas trwania utworu dowolnego do 6 minut.
- IV grupa
- F. Strauss – Nokturn op. 7
- Jedna z pozycji do wyboru:
- W. A. Mozart – Koncert nr 1 D-dur KV 412 cz. I
- W. A. Mozart – Koncert nr 2 Es-dur KV 417 cz. I
- W. A. Mozart – Koncert nr 3 Es-dur KV 447 cz. I
- W. A. Mozart – Koncert nr 4 Es-dur KV 495 cz. I
- Fr. Strauss – Koncert nr 1 c-moll op. 8 cz. I
- C. Saint-Saens – Morceau de Concert op. 94 cz. I
- K. Matys – Konzeststück nr 2 op. 24 cz. I
- R. Strauss – Koncert nr 1 Es-dur op. 11 cz. I
Nie jest wymagane wykonanie repertuaru z pamięci
- I grupa – jeden lub dwa utwory dowolne z akompaniamentem fortepianu.
- Uczestnicy występują z własnymi akompaniatorami. Organizatorzy mogą zapewnić odpłatnie akompaniatora na czas trwania konkursu (koszt 150 PLN zawiera jedną, maksymalnie 20 minutową próbę i jeden występ).
- Uczestników Konkursu oceniać będzie Jury powołane przez Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej zgodnie z § 9 Rozporządzenia w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów dla uczniów publicznych szkół i placówek artystycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2328 z późn. zm.). Skład komisji konkursowej zostanie podany do publicznej wiadomości na stronie internetowej konkursu: https://amw.waltornia.pl.
- Jury Konkursu pracuje pod kierunkiem Przewodniczącego. Ewentualne kwestie sporne rozstrzyga się w głosowaniu jawnym. W przypadku równej ilości głosów decyduje głos Przewodniczącego.
- Sekretarzem Konkursu będzie osoba wyznaczona przez Współorganizatora.
- Członkowie i Sekretarz Jury zobligowani są do uczestnictwa w posiedzeniu przed rozpoczęciem przesłuchań oraz w obradach po ich zakończeniu. Posiedzenia i obrady odbywają się indywidualnie dla każdej z kategorii wiekowych. Obrady Jury są tajne. Wyniki głosowań poszczególnych Jurorów nie zostaną podane do publicznej wiadomości.
- Jury pracuje w oparciu o Regulamin zatwierdzony przez Centrum Edukacji Artystycznej.
- Ocena członka Jury uznawana jest za ważną tylko w przypadku wysłuchania i ocenienia wszystkich uczestników danej grupy wiekowej.
- W skład Jury nie mogą wchodzić osoby, których uczeń bądź uczniowie biorą udział w konkursie lub które są z nimi spokrewnione – zgodnie z § 10 ust. 3 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 21 listopada 2019 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów dla uczniów publicznych szkół i placówek artystycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2328 z późn. zm.)
- Członkowie Jury oceniają uczestników według następujących kryteriów:
- aparat gry,
- intonacja i jakość brzmienia,
- interpretacja i stylowość wykonania,
- prawidłowy dobór repertuaru,
- ilość lat nauki,
- wiek uczestnika,
- prezentacja sceniczna.
- Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji danej grupy członkowie Jury wypełniają Indywidualne Karty Punktacyjne Jury. Karta punktacyjna bez podpisu członka Jury jest nieważna.
- Punktacja indywidualna Jurora przenoszona jest na Zbiorczą Kartę Punktacyjną w celu wyciągnięcia średniej punktów. Obliczenia wyników dokonywane są przez Sekretarza Jury.
- Na podstawie średniej punktów wynikającej ze Zbiorczej Karty Punktacyjnej sporządza się wyniki Konkursu. Po podliczeniu średniej uczestników, na posiedzeniu po zakończeniu przesłuchań, członkowie Jury otrzymują wykaz średnich ocen od najwyższej do najniższej, bez podania odpowiadających tym ocenom nazwisk uczestników. Na podstawie tej punktacji Jury wyłania Laureatów i Wyróżnionych oraz wyznacza uczestników do występu podczas Koncertu Laureatów.
- Uczestnicy oceniani są w skali od 1 do 25 punktów w oparciu o skalę:
- 25 – celujący
- 24-21 – bardzo dobry
- 20-16 – dobry
- 15-13 – dostateczny
- 12-10 – dopuszczający
- 9-1 – niedostateczny.
- Warunkiem uzyskania kolejnych Nagród i Wyróżnień jest osiągnięcie pułapu średniej ocen:
- 25,00 pkt. – Grand Prix
- 23,00 pkt. – I Nagroda
- 22,00 pkt. – II Nagroda
- 21,00 pkt. – III Nagroda
- 19,00 pkt. – Wyróżnienie
- Po dokonaniu podziału Nagród i Wyróżnień, Sekretarz Jury podaje do wiadomości członków Jury nazwiska osób nagrodzonych i wyróżnionych. Po akceptacji Jury lista ta zostaje upubliczniona.
- Laureat konkursu (tj. uczestnik, który otrzymał nagrodę główną lub pierwszą, drugą lub trzecią nagrodę, lub pierwsze, drugie lub trzecie miejsce) przeprowadzonego zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22 ust. 6 ustawy o systemie oświaty, którego organizatorem jest Centrum Edukacji Artystycznej uzyskuje następujące uprawnienia:
- na podstawie art. 44zh ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty otrzymuje z danych zajęć edukacyjnych artystycznych najwyższą pozytywną roczną ocenę klasyfikacyjną, a w przypadku, gdy ocena z tych zajęć ustalana jest w trybie egzaminu promocyjnego lub końcowego, zwolniony jest jednocześnie z tego egzaminu.
- na podstawie art. 132 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, otrzymuje pierwszeństwo w rekrutacji do publicznej szkoły ponadpodstawowej. Finalista konkursu organizowanego przez Centrum Edukacji Artystycznej (tj. uczestnik, który zakwalifikował się do najwyższego etapu konkursu lub w przypadku konkursu jednoetapowego otrzymał wyróżnienie) otrzymuje uprawnienia, o których jest mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 162 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe – dotyczących przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów podczas postępowania rekrutacyjnego do szkół ponadpodstawowych.
- W każdej kategorii wiekowej przyznaje się I, II i III Nagrodę oraz Wyróżnienia. Dopuszcza się przyznanie równorzędnych Nagród i Wyróżnień. Jury może także dokonać innego niż powyższy podziału Nagród i Wyróżnień (np. nie przyznać II Nagrody).
- Dopuszcza się przyznanie nagród pozaregulaminowych.
- W oparciu o Zbiorczą Kartę Punktacyjną sporządza się Protokół Konkursu, zawierający wyniki, wnioski oraz uwagi Komisji dotyczące prezentacji uczestników.
- Wyniki Konkursu zostaną podane do publicznej wiadomości podczas Koncertu Galowego Festiwalu VII Akademia Młodego Waltornisty (30 marca 2025; AM w Katowicach).
- Decyzja Jury jest ostateczna i niepodważalna.
- Zgłoszenie do Konkursu odbywa się poprzez przesłanie wypełnionego formularza elektronicznego dostępnego na stronie internetowej https://amw.waltornia.pl do dnia 28 lutego 2025 zawierającego następujące dane:
- imię i nazwisko uczestnika,
- wiek uczestnika,
- nazwę i adres szkoły artystycznej,
- klasę, do której uczestnik uczęszcza,
- grupę, w której uczestnik zamierza brać udział,
- ilość lat nauki gry na waltorni,
- imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego uczestnika konkursu,
- imię i nazwisko nauczyciela akompaniatora,
- program artystyczny przygotowany przez uczestnika,
- inne dane organizacyjne.
- Uczestnicy występować będą w kolejności ustalonej przez Organizatorów. Aktualne informacje dotyczące Konkursu będą sukcesywnie umieszczane na stronie https://amw.waltornia.pl. Szczegółowy harmonogram imprezy i lista uczestników zostaną umieszczone na stronie https://amw.waltornia.pl do dnia 16 marca 2025. Ze względów organizacyjnym podana kolejność występów nie ulegnie zmianie.
- Udział w Konkursie dla uczestników z Polski jest bezpłatny. Dla uczestników z zagranicy opłata wpisowa wynosi 40 euro. Opłaty wpisowej należy dokonać do dnia 24 lutego 2025 na konto: Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach 87 1010 1212 3175 7313 9134 0000. W tytule przelewu należy wpisać: II International Competition Young Horn Player, imię i nazwisko uczestnika. Dokument potwierdzający dokonanie opłaty należy przesłać droga internetową za pomocą formularza zgłoszenia.
- Organizatorzy NIE pokrywają kosztów: dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia uczestników, pedagogów, akompaniatorów i opiekunów.
- Przesłuchania konkursowe są otwarte dla publiczności.
- Konkurs może zostać odwołany z przyczyn niezależnych od Organizatorów. W takim przypadku uczestnikom zostaną zwrócone koszty opłaty wpisowej.
- W uzależnieniu od sytuacji nieprzewidzianej Organizator zastrzega sobie prawo do przeniesienia całości Konkursu do sieci internetowej. W razie zaistnienia takiej sytuacji informacja o sposobie oraz terminach przeprowadzenia Konkursu zamieszczona zostanie na stronie internetowej https://amw.waltornia.pl.
- Przesłanie zgłoszenia jest równoznaczne z akceptacją niniejszego Regulaminu oraz wyrażeniem zgody na wykorzystanie i przetwarzanie danych osobowych uczestników w celach związanych
z organizacją Konkursu i jego przyszłych edycji. Jest także równoznaczne z wyrażeniem zgody na bezpłatne wykorzystanie wizerunku i dokonania nagrania występów uczestnika m.in. do celów promocyjnych i archiwalnych zgodnie z Art. 7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Wyrażenie zgody odbywa się drogą elektroniczną w stosownym punkcie formularza zgłoszeniowego. Pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się na stronie https://amw.waltornia.pl. - W trybie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679
z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r), zwanego dalej RODO, informuję: Współadministratorami przetwarzanych danych osobowych są:- Szkoła Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara, ul. Ułańska 7b, 40-887 Katowice reprezentowana przez dyrektora. Kontakt: tel. 32 250 63 71, email: sekretariat@zpsm.edu.pl. Inspektor Ochrony Danych Osobowych: https://www.gov.pl/web/zpsmkatowice/ochrona-danych-osobowych jest administratorem wszystkich danych osobowych niezbędnych w zakresie przygotowania i przeprowadzenia niniejszego konkursu.
- Centrum Edukacji Artystycznej ul. Mikołaja Kopernika 36/40, 00-924 Warszawa, reprezentowane przez dyrektora. Kontakt: tel. 22 421 06 21, email: sekretariat@cea.art.pl. Inspektor Ochrony Danych Osobowych: https://www.gov.pl/web/cea/ochrona-danych-osobowych jest administratorem wszystkich danych osobowych niezbędnych do zrealizowania zadań organizatora konkursu określonych przepisami prawa 1 , w tym wynikających ze sprawozdawczości wykonawcy wobec organizatora. Pozostałe prawa przysługujące osobie dostępne na: https://www.gov.pl/web/cea/ochrona-danych-osobowych.
- Dodatkowe informacji udziela Kierownik organizacyjny Konkursu – Waldemar Matera – 505 099 246; amwkatowice@gmail.com